Konto w e-Urzędzie Skarbowym oraz najważniejsze informacje z nim związane

Konto w e-Urzędzie – najważniejsze informacje

W dobie coraz szybszej cyfryzacji i przenoszenia wielu działań do świata online Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, wprowadzając innowacyjne rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Jednym z kluczowych narzędzi w tym procesie staje się konto w e-Urzędzie. Jest to platforma umożliwiająca komunikację z urzędem skarbowym w sposób szybki, wygodny i efektywny.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym dokładnie jest konto w e-Urzędzie, jakie korzyści niesie dla przedsiębiorców oraz jakie najważniejsze informacje warto poznać na jego temat. Zapraszamy do lektury, która może okazać się kluczowa dla efektywnego zarządzania swoją działalnością gospodarczą w erze cyfrowej.

e-Urząd Skarbowy - platforma do komunikacji z Urzędem Skarbowym

Platforma e-Urząd Skarbowy przenosi komunikację z Urzędem Skarbowym w XXI wiek. Do najważniejszych funkcjonalności Portalu należą:

 • Dokumenty — w tym artykule będziemy omawiać szerzej ten moduł
 • Twój e-PIT — dostęp do wszystkich PITów przesłanych do Urzędu oraz takich, które w Twoim imieniu wystawił Twój pracodawca
 • Akty notarialne — Dostęp do niektórych aktów notarialnych
 • Mandaty — możemy podejrzeć wystawione na nas mandaty drogowe
 • Rozliczenia i zwroty podatków — w tym miejscu możemy podejrzeć rozliczenia poszczególnych podatków oraz ich zwroty przez US
 • Pełnomocnictwa — podgląd udzielonych pełnomocnictw

Moduł Dokumenty jako elektroniczny listonosz

Moduł Dokumenty jest funkcjonalnością, za pomocą której możemy komunikować się z Urzędem Skarbowym, nie odchodząc od komputera. W module dokumenty znajdziemy interesujące nas funkcje:

 • Złóż dokument — za pomocą szablonów do niektórych czynności (np. pełnomocnictwo UPL-1, czynny żal czy wniosku o zwrot kosztów na zakup kasy fiskalnej) możemy w łatwy sposób złożyć odpowiednie pismo. Jeśli nie znajdziemy interesującego nas szablonu, z pomocą przychodzi nam tzw. PISMO OGÓLNE, za którego pomocą możemy skonstruować dowolne pismo (a nawet załączyć inny dokument). Na samym końcu artykułu znajdują się instrukcja wysłać takie pismo.
 • Wysłane — w tym miejscu mamy podgląd do wszystkich przesłanych pism do Urzędu.

W naszej opinii moduł "OTRZYMANE" jest najważniejszą funkcjonalnością tego systemu.

 • Otrzymane — znajdziemy tutaj otrzymane pisma z Urzędu Skarbowego. Po skonfigurowaniu e-Korespondencji (instrukcja na końcu artykułu) Urząd Skarbowy prześlę nam pismo w formie elektronicznej na tą platformę (otrzymamy do tego stosowne powiadomienie SMS oraz e-mailem). Treść tego pisma nie będzie dla nas widoczna do momentu potwierdzenia odbioru. Działają tutaj takie same reguły jak przy odbiorze pisma od listonosza albo za pomocą awizo w placówce pocztowej. Zakreślone terminy, np. 7 dni od daty doręczenia biegną dopiero od momentu elektronicznego potwierdzenia pisma — prawdziwy listonosz w elektronicznej odsłonie.

Konto organizacji - czym i dla kogo jest

e-Urząd Skarbowy oferuje dwa interesujące nas typy konta:
 1. Konto osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą — posiadając taki typ konta możemy składać pisma w imieniu działalności gospodarczej.
 2. Konto organizacji — ten typ konta umożliwia występowanie w roli jednostki organizacyjnej posiadającej NIP, bez względu na jej formę prawną, np.:
 • spółce kapitałowej lub osobowej — np. Spółka z ograniczoną odpowiedzialności,
 • stowarzyszeniu,
 • fundacji,
 • spółdzielni,
 • grupie kapitałowej,
 • innej jednostce organizacyjnej.
Konto nie dotyczy organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy, a także kancelarii. Na ten moment założenie konta organizacji nie jest obligatoryjne, jednak bardzo ułatwia kontakt z Urzędem Skarbowym — czego próbujemy dowieść w tym artykule. Zgodnie z zapowiedziami posiadanie konta w systemie e-Urząd Skarbowy ma niedługo stać się obowiązkowe dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz Sp. z o.o.

Jak założyć konto w e-Urzędzie Skarbowym?

Jest to banalnie proste — wystarczy zalogować się do systemu e-Urzędu swoim profilem zaufanym. Szczegółową instrukcję znajdziesz na dole artykułu.

Jak złożyć wniosek o przyznaniu lub odebraniu dostępu do konta organizacji?

Aby uzyskać dostęp do konta organizacji należy złożyć wniosek w Urzędzie Skarbowym. Wniosek ten powinien być podpisany przez osoby uprawnione do reprezentacji lub pełnomocnik ogólnego. Pismo należy złożyć do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Użytkownikiem konta organizacji może być osoba fizyczna, która posiada PESEL. 

Możesz również skorzystać ze swojego indywidualnego konta w e-Urzędzie Skarbowym aby złożyć takie pismo elektronicznie — instrukcję jak tego dokonać oraz wzór wniosku znajdziesz na końcu artykułu.

Jakie uprawnienia będzie miał użytkownik o dostępie podstawowym a jakie o dostępie rozszerzonym?

Użytkownik konta organizacji o dostępie podstawowym będzie mógł jako organizacja:
 • wyrazić zgodę na doręczanie na konto organizacji pism wydawanych przez organy KAS,
 • składać pisma, wnioski, zawiadomienia,
 • przeglądać dokumenty,
 • odbierać korespondencję kierowaną do organizacji.
Użytkownik konta organizacji o dostępie rozszerzonym będzie mógł:
 • wykonywać wszystkie operacje przypisane do użytkownika z dostępem podstawowym oraz za pomocą usługi, dostępnej na tym koncie w e-Urzędzie Skarbowym
 • zarządzać uprawnieniami innych użytkowników konta organizacji np.: (powołać innego użytkownika konta organizacji, zarówno z dostępem podstawowym, jak i rozszerzonym, odwołać innego użytkownika konta organizacji, zarówno posiadającego dostęp podstawowy, jak i rozszerzony.
Jedna osoba fizyczna może mieć dostęp do kilku organizacji. Jeśli organizacja chce zmienić rodzaj dostępu dla użytkownika może to zrobić za pomocą konta użytkownika z dostępem rozszerzonym lub za pomocą innych dostępnych kanałów (np. ePUAP, poczta, osobiście)

Jakie czynności może podejmować użytkownik konta organizacji w w e-Urzędzie Skarbowym

Użytkownik konta organizacji jest uprawniony do korzystania z usług udostępnionych na koncie organizacji w e-Urzędzie Skarbowym, w szczególności do:

 • wyrażania i cofania zgody na doręczanie pism na konto w e-Urzędzie Skarbowym,
 • odbierania pism doręczoych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej na konto organizacji w e-Urzędzie Skarbowym,
 • składania pism, wniosków, zawiadomień,
 • przeglądania danych rejestracyjnych i dokumentów.

Na konto organizacji, jeśli wyraziła zgodę, będzie również dostarczana korespondencja organów KAS o ile nie posiada pełnomocnika ogólnego.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy jesteś jednoosobową działalnością gospodarczą czy przedstawicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje konto w e-Urzędzie. Dzięki niemu można szybko i wygodnie składać dokumenty, otrzymywać potrzebne informacje oraz utrzymywać płynną komunikację z urzędem skarbowym.

Wierzymy, że niniejszy artykuł dostarczył Państwu istotnych informacji na temat konta w e-Urzędzie oraz zachęcił do korzystania z tego nowoczesnego narzędzia. Proszę sobie przypomnieć ile czasu zajmowało odebranie pisma, jego zeskanowanie oraz przesłanie do naszego biura celem analizy albo odpowiedzi do Urzędu Skarbowego. Posiadając wyżej wymienione konto wszystko to możemy wykonać w 5 min.

Instrukcja Portalu e-Urządu Skarbowego

Instrukcja opisuje jak założyć konto w e-Urzędzie Skarbowym oraz jak wysyłać i odbierać przez ten portal pisma oraz dokumenty.

Wniosek o dostęp do konta organizacji

Wzór urzędowego wniosku o dostęp lub odebranie dostępu do konta organizacji portalu e-Urząd Skarbowego.

Przykładowy wniosek o dostęp do konta organizacji

Przykładowo wypełniony wniosek o dostęp do konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Aktualności

Porady